Kanādas Austruma Kopa

2008 27 marts

125. darbības gads Apkārtraksts #1 (2008. gada 28. janvārī)

Filed under: Apkārtraksti — austrumskanada @ 9:29 priekšpusdienā
Tags: , , , , ,

125. darbības gads Apkārtraksts #1 2008. gada 28. janvārī

NĀKAMĀS SANĀKSMES

Lai atskan dziesmas! Sestdien 10. februārī, 2:00 pp Austrumkalnos. Sanāksim uz dziesmu pēcpusdienu. Ja uznāk liela sniega vētra pārliksim sanāksmi uz citu vietu tuvumā, piemēram pie Alda Z., ja tas viņam iespējams. Andris R. (un citi!) vadīs dziedāšanu, un cerams Toms T. pavadīs ar ģitāri (un citi ar citiem ‘štrumentiem’?). Mērķis būs ne tikai “dzert un dzietāt”, bet arī īsti pamācīties kā labi nodziedāt mūsu senāk visiemīļotākās dziesmas – dažas ilgi nedzirdētātas mūsu vakaros. Un, ja dažiem draugiem vēl atmiņā pikantāki varianti, šī būtu tā reize izglītot gados jaunākos.

Slēpošana šoziem!! Kā katru gadu, Juris Z. grib saorganizēt slēpošanas izbraukumu uz “Mount St. Louis” vai “Holiday Valley, ASV” vai citur. Potenciāli līdzbraucēji, slēpotāji – zvaniet Jurim ar ieteikumiem: 416-522-5738, vai rakstiet: [jurzom”pie”yahoo.com].

Viesu pēcpusdiena, sestdien 15. martā 2:00pp Austrumkalnos. Mārtiņš V. runās par “Zaļo arhitektūru” – resp. par būvniecības metodēm, kas aizsargā dabu. Šajā pēcpusdienā centīsimies uzaicināt vairākus jaunus viesus (bet nekautrējaties aicināt viesus arī uz citām sanāksmēm).

Viesu vakars Kalamazū ASV. Andris R. gatavojas vest ‘jebkuru’ līdzbraucēju uz Michiganu sestdien 19. aprīlī (atpakaļ svētdien), lai taisītu mazu saviesīgu vakaru kopā ar Kalamazū un Čikāgas austrumiešiem. Pārnaksnošana būs pie draugiem. Sīkāka info pie Andra.

Pirmā pavasara sanāksme, svētdien, 26. aprīlī, 3:00pp Austrumkalnos. Iespējami runātāji būs Uldis Z. un Guntis L., kas būs tikko atgriezušies no trīs nedēļu ceļojumu Ugandā, Āfrikā. Zinta Z., Ulda meita, tur vada “Lielo pērtiķu” pētniecību. Viesiem un visiem būs interesanti!

Austrumkalna talka, sestdien 10. maijā. Darbi sāksies 12:00, bet nākiet kad variet. Remontu un aptīrīšanas darbi un rīki netrūks. Aiciniet stiprus viesus. Kārtīga ēšana sekos, alus netrūks un izturīgākie pakavēsies uz informālu saviesīgu vakaru. Lielākais būvdarbs šogad būs DEKA PAPLAŠINĀŠANA. Deks (jeb veranda) pie ieejas durvīm tiks krietni pagarināts, un vajadzēs papildus pamatus, sijas, jaunus grīda dēļus, kā arī pārstrādātu jumtiņu. Šim projektam noteikti būs atsevišķas ārkārtējas talkas – amatnieiki, meistari un amatieri lūdzu piesakaties uzreiz. Amatierus liks vadībā, tā pat kā polītikā.

Ģimenes vasaras sporta diena, sestdien 19. jūlijā, 2:00pp, Sidrabenē. Vediet sievas, bērnus, radus un draugus. Būs volejs, peldēšana, sauļošanās – un pēc tam saviesīga tikšanās pie ēdiena galda Austrumkalnos. Ja noorganizējās, būs spēles: Vai nu “latviešu trivia” vai pokers vai zolīte.

Volejsacensības ar igauņu EUS. Mēģināsim sarunāt kaut ko – augustā vai septembrī.

125. GADASVĒTKI

Lielie Austruma 125. gada jubilejas svētki paredzēti Latvijā 2008. gada 25. oktobrī. Lai veicinātu domu, ka draugi no Kanādas un ASV arī tur brauc un piedalās, valde ir nolēmusi rīkot mūsu pašu svētkus divas nedeļas pēc tam, 8./9. novembrī. Arī, Amerikas draugi ir izteikuši interesi piedalīties kopīgos, “īsti vareni skaistos svētkos!” šeit Kanādā.

Tā tad mums, draugi, ir liela atbildība!

Andris R. ir ar mieru aktīvi palīdzēt ar priekšdarbu plānošanu, bet viņš dodas uz Latviju jau jūlijā. Valde organizēs 125.g. svētku rīcības komiteju, kas specifiski plānos un izvedīs svētku norisi. Esiet gatavi piestrādāt. Esiet gatavi piedalīties.

————————————

PAGĀJUŠIE SARĪKOJUMI

Rudens programma iesākās 2007. gada 22. septembrī Austrumkalnos ar Ivara K. stāstu par viņa ceļojumu uz Ekuadoru un piekrastes Galapagos salām. Tur, viņš ar sievu Jane, novēroja īpatnējus putnus (Galapagos Hawk, Naskar & Blue Footed Booby), milzīgus bruņurupučus, un apskates kuģītī apbraukāja šīs vienreizējās vientuļās saliņas. Viss mums bija skaidri redzams uz ekrāna, izmantojot Vitauta K. piegādāto LCD projektoru. Sanāksme bija labi apmēklēta: apm 16 klātesošie; viesis, Lorrie M., Mārtiņa tēvs; saimnieks, Andris B..

Austruma 124. gada svētki, 27. oktobrī, bija patiešām vienreizēji, un noritēja jautrā, bet vispasaulīgā gaisotnē. Vakars notikās Hamiltonas Latviešu Biedrības telpās, un organizētāji, gan saimniecībā gan galvenā programmā bija Aldis Z. kopā ar viņa sievu Anandi. Runātājs bija viņas kolēģis, advokāts Chris MacLeod. Aldis un Anandi rūpējās lai visi mēs justos labi un omulīgi, un bija jauki redzēt ka telpas bija galīgi pilnas ar austrumiešiem un viesiem pie vakariņa galdiem.

Chris MacLeod, protams, runāja angliski, bet viņš bieži atsaucās uz latviešu piedzīvojumiem zem komunistu varas, jo cilvēku tiesību problēmas taču bijušas universālas. Viņš stāstīja par, līdz šim nesekmīgo, akciju lai piespiestu lielvalsts Ķīnu atbrīvot Huseyin Cecil, Burlingtonā Kanādā dzīvojošo Uighur izcelsmes aktīvistu. Uighuri ir cilts Kīnes robežapgabalā Xinjiang, kas nav patīkama Ķīnas valdībai, pa daļai savu Turku valodas un Muslima ticības dēļ. Notikums ir tāds, ka Huseyins Cecils, ciemos pie saviem sievas radiem blakus valstī Uzbekistanā, tika apcietināts un izsūtīts uz Ķīnu neskaidru iemeslu dēļ. MacLeod birojs organizē spiedienu, lai Kanādas valdība, kā arī Amērikas, pieprasītu lai šis Kanādas pavalstnieks, nevainīgs cilvēks, tiktu atbrīvots lai atgrieztos pie savas ģimenes Kanādā. Olimpilsko spēļu novietojums, Ķīnā šogad, varētu dot polītisku spiedienu lai to panāktu.

Aldis un Anandi

Alus brūvēšanas slepenas apmācības. Aiz (Austrum)kalniņa dūmi kūpa, kas tos dūmus kūpināja? Paskataties https://austrums.wordpress.com/ un visi jautājumi būs atbildēti, bildēs un vārdos.

Otrais viesu vakars, Austrumkalnos, 23. novembrī. Piedalās 11 draugi, un iesākam uzdzīvi jaunā veidā, ar šautru (dart) mērķī sviešanu, ko Jānis K. bija sagādājis. Pēc sīvām cīņām Mārtiņš M. uzvarēja! Sekoja Andra R. saistošais referāts, pārskats par Rīgas pilsētas plānošanas procesu pēc neatkarības atgūšanas. Andris pats bija iesaistīts gandrīz no paša sākuma. 1995 plāns, ar roku zīmēts, uz krievu armijas kartēm bija ļoti vispārējs. Tagad viss ir sīki datoros, bet ir jaunas problēmas: viena ir sakarā ar privatizāciju, jo pēckara lielās ēkas bieži atrodas uz vairāku īpašnieku zemes. Arī, plānošanas komitejas vadītāji mainās kad jauni polītiķi vada Rīgas domu, un vienmēr ir zināmi vai nezināmi spiedieni mainīt plānus. Bez tam, ap Rīgu rodas nomales pilsētiņas nesekojot jebkādiem standartiem. Andra klausītāji, ciemojoties Rīgā, tagad zinīgāk novēros tur redzamās pārmaiņas.

Jancis K, Žanis V., Andris R., Vitauts K.

Paredzētā Ziemsvētku eglīte neatspīdēja, jo pirmo reizi Kanādas kopas vēsturē, tā tika atsaukta. Tieši 15. decembrī “sniegi sniga, putināja”, un visi sēdēja mājās.

Jubileju sastrēgums: Vitautam K. 70, Jurim Z. 70, Auseklim Z. 65. Trīs jubilejas atzīmējām 5. janvārī skaisti un sirsnīgi Vitauta mājā. Visiem trim bija baltās neļķes, kliņģeris ar svecēm, glāzes ar šampānieti un tradicionālās grāmatu dāvanas – šoreiz arī visiem par pasaules apceļojumu tēmām! Kopīgi pacēlām glāzītes, vēlot jubilāriem daudz baltu dieniņu un vēl daudz darbīgu gadu. Ilze K., ar dažiem palīgiem, gādāja par garšīgiem uzkožamiem.

Jubilari Mārtiņš un Andris Mārtiņš V.

Sanāksme un pilnsapulce, 19. janvārī notika 3:00pp, Latviešu Centrā, Toronto, kur piedalījās 18. draugi. Pirmajā daļā jaunietis Matīss V. deva savu referātu par “Lake Superior National Marine conservation Area”, ko viņš nosauca Kas ir augšezera nacionālais jūras saglabāšanas rajons (ANJSR) un kāpēc ir svarīgi saglabātu Kanādas ūdeņus nākotnē. Vairāk nekā 10 gadus plānošanā, šajā rajonā ietilpst ne tikai liela platība ūdens ezerā pašā, bet arī ezera krasti, ezera dibens, un atsevišķas salas un zemes gabali. Šis nav gluži dabas parks, bet mērķis ir pasargāt ekoloģiskās sistēmas sadarbojoties ar cilvēkiem kuri tur dzīvo, strādā un rajonu izmanto. Oficiāli saglabāšanas rajonu atklāja premjerministrs Harpers 2007 gada 24. oktobrī. Kanādas jūras un lielo ezeru krasta ūdeņi tikuši sadalīti 29 lielos apgabalos, un saglabāšanas rajoni ir plānošanas stādijā trijos.

Pēc referāta Matīsam bija svinīgais solījums, Austruma krusttēvs Jānis O. piesprauda dzintara nozīmīti, un kopas vecākais (un brālis), tradicionālo balto neļķi. Kopīgi nodziedājām Karogu baltu, un ar to Matīss V. kļuva par savieti.

Matīss V. un Jānis O.

Pēc uzņemšanas sekoja Kanādas kopas darbības pārrunas:

(a) Vecākais Žanis V. īsumā apskatīja mūsu darbību kopš 2007. g. pilnsapulces. Bijis sekmīgs gads: sanāksmes, talka, ģimenes diena, alus brūvēšana Austrumkalnos (skat. “blogu”), minētie gada svētki un jubilejas. Viņa personīgais projekts, “bloga” izveidošana, rezultāti ir ļoti patīkami. (Red. piezīme: Tas vēl nav kļuvis par galveno, ātro, informācijas izmaiņu rīku, pa daļai, ka jūsu, šī apkārtraksta, redaktori bijuši pārak vecmodīgi un slinki, lai iemācītos ielikt bildes un rakstus tieši.)

(b) Finansiālais pārskats, kā vienmēr kasiera Elmāra B. izpildījumā, bija skaidrs, viegli saprotams, ar vienu lapas pārskatu. Ienākumi $3408.03; Izdevumi $3368.04; Atlikums $39.99. Gada svētkiem šogad pat bija neliels atlikums, galvenokārt tāpēc ka bija lētāk īrēt HLB telpas. Nupat Elmārs nosūtija apsolītos $500 Sidrabenes kafejnīcas atjaunošanai, un $215 Sv. Andreja draudzei, lai Austrums turpinātu būt ‘draudzes loceklis’ Sidrabenes vasarnīcas īpašnieka ietvaros. Šogad līdz šim jau seši draugi ir samaksājuši $130 kopas gada maksu! Kasieris lūdz pārējiem draugiem savus $130 pienākumus drīz nokārtot.

(c) Dažādi jautājumi šogad tiešām bija dažādi un arī svarīgi.

1. Austruma vēstures grāmata (Ainars Lerhis u.c., Latvijā), kur Kanādas kopa iemaksāja $1000 lai būtu rīcības kapitāls, un saņems 10 kopijas. Vēlāk grāmatas pirkšanas cena būs daudz lētāka, protams, bet tā droši vien nebūs gatava pirms gada svētkiem kā sākumā cerēts.

2. Austrumkalni pašlaik nav apdrošināti, un bija ieteikums to steidzīgi nokārtot. Bez tam nevajadzētu aicināt viesus gadienā ja tie krīt pa trepēm, salauž kaklu, un sūdz mūs tiesā.

3. Austrums maksā apm. $100 gadā, lai būtu pastkaste centrā. Pašlaik tā nav īsta pastkaste, un varbūt to vajadzētu uzlabot.

4. Svarīgas diskusijas bija par Kanādas kopas “inkorporēšanās direktoriem”. Nobalsoja 13 par, 2 atturās, par jaunu pieeju, ka esošā valde oficiāli iesūtīs datus par valdes amatpersonām katru gadu. Pašlaik trīs cilvēku “Board of Directors” turās vairākus gadus pēc kārtas, un Guntis L. izpilda dokumentus. (Red. piezīme: varbūt šo jautājumu būtu precīzāk jāizpēta, jo varbūt vecā sistēma ir tomēr legāla un zināmā veidā stabīlāka.)

5. Bija pārrunas par faktu, ka Latvijas ‘kopa’ nepiegriež lielu vērību mūsu darbībai Kanādā un ASV un citur (ieskaitot Latvijā pašā, mazās pilsētās, kur dzīvo atsevišķi austrumieši). Tika pasvītrots, ka personīgā līmenī esam vienmēr mīļi gaidīti Latvijā, visos pasākumos. Bet, piemēram, jaunākā “Akadēmiskā Dzīve” numurā, pārskatā par Austruma dzīvi, var lasīt tikai par notikumiem Latvijā.

(d) Valdes vēlēšanas un turpmākā darbība. Laika trūkuma dēļ, šie pamatjautājumi tika atlikti, un vecā valde solījās turpināt darbību uz kādu laiciņu. Sekojošās dienās Žanis V. e-pastā paziņoja, ka viņš tomēr būtu ar mieru turpināt visu gadu izņemot, ka nākamos dažus mēnešus viņš būs pārslogots ar skolas darbiem, un ka 125. gadu svētkus rīkotu atsevišķa komiteja. Un turpmākā darbība tika pārrunāta ar e-pasta palīdzību, un rezultāti redzāmi šajā apkārtrakstā.

Pilnsapulcē katrs varēja nogaršot rezultātus alus brūvēšanas akcijai. Ļoti gardi! Vairāki austrumieši turpināja uzdzīvi “Meksikas” vakara pasākumā Centra lielajā zālē, kur spēlēja tā pate mariači kapele, kas gadu atpakaļ arī staigāja ap galdiem Žaņa un Jūlijas kāzās.

————————————

APAĻAS JUBILEJAS

J. Zemītis 55 gadi 21. martā
T. Tenteris 25 gadi 23. aprīlī
E. Šmits 55 gadi 9. maijā
M. Zandbergs 70 gadi 27. maijā
J. Zībergs 65 gadi 1. jūnijā
V. Osis 50 gadi 23. jūlijā
M. Valdmanis 25 gadi 7. augustā
J. Valdmanis 65 gadi 15. augustā
G. Liepiņš 75 gadi 22. augustā
Ž. Valdmanis 30 gadi 31. augustā
E. Baranovs 85 gadi 31. oktobrī

…daudz baltu dieniņu!

————————————

ZIŅAS UN DZĪVES NOTIKUMI

Ne visas ziņas ir vispriecīgākās. Svētku laikā Jānis O. bija Latvijā izvadīt mūžības gaitā savu māti, Veru, 90-gadnieci, kura beidzamos gadus dzīvoja Talsos, kopā ar vīru Vili, senāk Hamiltonas latviešu biedrības priekšnieku. Vieglas smiltis viņai.

Tieši mūsu pilnsapulces dienā Mārtiņš M. ar sievu Amandu atvācās uz turpmāko dzīvi Hamiltonā. Adrese jau minēta. Viens Hamiltonas austrumietis vairāk! (Bet Matīss aizvāksies, tā tad atkal būs Hamiltonas austrumieši mazāk… aiciniet viesus!)

Auseklis Z. ir darbojies ne vien Austrumā, bet arī Toronto Centrā, Sv. Andreja draudzē, LNAK, agrāk LNJAK un citur. Pa gadiem viņam salasījušies daudzi draugi! Tāpēc viņa ģimene (kas pate paliela) atzīmējot Ausekļa 65. jubileju, rīkoja plašas ‘Zaķa dienu’ svinības Tor. Lat. Centrā šogad 3. janvārī. Ienākot pa durvīm visi apsveicēji izaudzēja garas zaķa ausis, ko vairums klātesošie valkāja visu vakaru. Šis masku balles efekts deva vakaram īpatnēju vieglumu un draudzīguma sajūtu. Uldis Z. apsveica Ausekli no Sv. Andreja draudzes un arī no austrumiešu puses. Vēlreiz, Auseklim, daudz baltu dieniņu!

Advertisements

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: